TOP 10 najdroższych dzieł sztuki w historii

Astronomiczne kwoty za dzieła wielkich artystów. Poznaj dziesięć najdroższych dzieł sztuki w historii ludzkości. Za które obrazy zapłacono najwięcej?

Miejsce numer 10: Pablo Picasso – Le Reve
Obraz osiągnął cenę 157,5 miliona dolarów. Został zakupiony na prywatnej aukcji w Stanach Zjednocznonych. Namalowany został 1932 roku. Pierwszy raz sprzedany za 7000$ w 1941 roku.

Miejsce numer 9: Gustav Klimt – Adele Bloch-Bauer
Porter Adele Bloch-Bauer – córki dyrektora generalnego Wiener Bankveiren – Moriza Benkveirena. Szacuje się, że został namalowany na początku XX wieku (prawdopodobnie w 1907 roku). Został sprzedany na prywatnej aukcji za 158,5 miliona dolarów.

Miejsce numer 8: Willem de Koing – Woman III
Willem de Koing – abstrakcyjny ekspresjonista namalował Woman III w 1953. Mierzący 172.7 cm x 123.2 cm obraz jest dziełem, które sprzedane zostało za 161,4 miliona dolarów. Kupiono go na prywatnej aukcji.

Miejsce numer 7: Jackson Pollock – no. 5, 1948
Robiące ogromne wrażenie dzieło Jacksona Pollocka osiągnęło wartość 164,3 miliona dolarów na prywatnej aukcji w domu Sothesby’s.

Miejsce numer 6: Amadeo Modligani – Nu Couche
Obraz przedstawiający nagą kobietę Amadeo Modliganiego to dzieło, którego wartość ustalona została na 170,4 miliona dolarów. Przepiękny obraz zalicytowano na aukcji Christie’s w Nowym Yorku.

Miejsce numer 5: Pablo Picasso – Kobiety z Algieru
Kolejne dzieło pobularnego Picasso w tym zestawieniu. Kupione zostało także na aukcji Christie’s w Nowym Yorku. Jego cena sięgnęła 179,4 miliona dolarów.

Miejsce numer 4: Rembrant van Rijn – Portret Ślubny Maertena Soolmansa i Oopjen Coopit
Dzieło van Rijn zostało sprzedane na prywatnej aukcji. Według oficjalnych informacji, jego cena została ustalona na 180 milionów dolarów.

Miejsce numer 3: Mark Rothko – No. 6
Podium otwiera dzieło wykonane przez Marka Rothko – No.6 (Fiolet, Zieleń i Czerwień). Cena? 186 milionów dolarów. Taką kwotę wylicytowano na prywatnej aukcji.

Miejsce numer 2: Paul Cezanne – Grający w karty
Obraz przedstawiający karcianą rozgrywkę namalowany przez Paula Cezanne to dzieło, które jako jedno z dwóch przekroczyło ćwierć miliona dolarów. Zapłacono za nie dokładnie 272 miliony dolarów.

Miejsce numer 1: Paul Gauguin – Kiedy Ślub?
Najdroższym obrazem jest dzieło Paula Gauguina – „Nafea Faa IpoIpo”. Dokładna cena nie została podana, ale kwota przekroczyła 300 milionów dolarów.

 

Rosnące ceny dzieł sztuki
Wszystko na to wskazuje, że rekordy mogą zostać po raz kolejny być pobite. Wszak, wartość obrazów bezustannie wzrasta. Wycena niektórych dzieł Picasso czy van Rijna przekracza obecne rekordy. Pytanie jest jedno – kto i kiedy zdecyduje się na wystawienie obrazu na aukcję?

Co o tym sądzicie? Czy płacenie takich kwot za obrazy jest słuszne? Wszak, twórcy sprzedawali te dzieła maksymalnie za kilkanaście tysięcy dolarów. Skąd taki wzrost? Który z powyższych obrazów jest najpiękniejszy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *