Najlepiej sprzedające się książki w historii

Polski awangardowy poeta Józef Czechowicz powiedział kiedyś, że „kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany”. W tym powiedzeniu jest naprawdę mnóstwo racji. Według licznych badań – osoby regularnie czytające książki są zdecydowanie mądrzejsze, mają lepszą wyobraźnie i inwencję twórczą.

Autorzy napisali miliony różnych książek. Które z nich sprzedały się największym nakładzie? Poznaj piętnaście najlepiej sprzedających się książek wszechczasów.

 1. Karol Dickens – „Opowieść o dwóch miastach
  Napisana w 1859 roku książka została sprzedana w ponad 200 milionach egzemplarzy. Opowiada o losach Karola Darnaya i Sydneya Cartona. Przedstawia dwie potężne stolice – Londyn oraz Paryż.
 2. R.R. Tolkien – „Władca Pierścieni
  Powieść high-fantasy Tolkiena napisana została w 1955 roku. Sprzedała się w około 150 milionach egzemplarzy. To kontynuacja powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
 3. R.R. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem
  Powieść high-fantasy wydana w 1937 roku. Jest to opowieść o wyprawie krasnoludów do Samotnej Góry, która zajmowana jest przez ognistego, skrzydlatego smoka – Smauga. Łączna sprzedaż to około 140 milionów egzemplarzy.
 4. Antoine de Saint-Exupery – „Mały Książe”
  Mały Książe to powiastka filozoficzna, która została stworzona dla dzieci. Przetłumaczona na ponad 300 języków, sprzedana została w nakładzie równym 140 milionom.
 5. K. Rowling – „Harry Potter i Kamień filozoficzny
  Pierwszy z tomów cyklu przygód Harrego Pottera. Powieść fantasy napisana przez Rowling debiutowała w 1997 roku. Została sprzedana w nakładzie około 107 milionów.
 6. Agatha Cristie – „Dziesięciu murzynków
  Powieść kryminalna Agathy Cristie „Little ten nigers” to intrygująca książka, która wciągnie każdego fana kryminałów. Napisana została w 1939 roku. Jej łączna sprzedaż to około 100 milionów.
 7. Cao Xueqin – „Sen Czerwonego Pawilonu
  Powieść historyczna „Sen Czerwonego Pawilonu” napisana została w XVIII wieku. Jedna z czterech historycznych chińskich powieści. Sprzedana w nakładzie 100 milionów egzemplarzy, głównie na rynku azjatyckim.
 8. Rider Haggard – „Ona czyli historia niezwykłej wyprawy
  Przetłumaczona na 44 języków powieść Sci-Fiction to historia, której nie może pominąć żaden fan fantasy. Szacuje się, że sprzedana została w około 100 milionach egzemplarzy.
 9. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa
  Pierwszy tom opowieści z Narnii wydany został w 1950 roku. Od tamtego czasu, sprzedano około 85 milionów egzemplarzy.
 10. Dan Brown – „Kod Leonarda da Vinci
  Najczęściej sprzedająca się książka sensacyjna. „Kod Leonarda da Vinci” to wysoko oceniana sztuka, która napisana została piętnaście lat temu – w 2003 roku. Szacuje się, że sprzedana została w około 80 milionach egzemplarzy.
 11. Napoleon Hill – „Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces?
  Poradnik psychologiczny, który stanowi pierwszy wzorzec dla mówców motywacyjnych. Napisany został w 2006 roku. Od tamtego czasu, sprzedał się w nakładzie równym 70 milionów.
 12. D. Salinger – „Buszujący w zbożu
  Kontrowersyjna książka amerykańskiego autora napisana została w 1951 roku. Szybko zyskała ogromną popularność. Do tej pory sprzedała się nakładzie równym 65 milionów.
 13. Paulo Coelho – „Alchemik
  Najpopularniejsza powiastka filozoficzna znakomitego twórcy Paulo Coelho „Alchemik”. Wydana w 1988 roku książka została sprzedana 65 milionów razy.
 14. K. Rowling – „Harry Potter i Komnata Tajemnic
  Druga część przygód małego czarodzieja – Harrego Pottera. Powieść napisana rok po debiucie „Harry Potter i Kamień filozoficzny”. Jej sprzedaż była równa 65 milionów egzemplarzy.
 15. K. Rowling – „Harry Potter i Więzień Askabanu
  Napisana w tym samym roku co „Komnata Tajemnic” książka sprzedała się takiej samej liczbie egzemplarzy (65 milionów). Jest to trzeci tom, intrygujących przygód Harrego i jego przyjaciół.

Powyższy ranking został opracowany w oparciu o ogólnodostępne źródła. Dane mogą ulegać zmianie, gdyż wszystkie tytuły nadal są dostępne w sprzedaży. Najbardziej prawdopodobny jest awans powieści J.K. Rowling nt. przygód Harrego Pottera. Książki te nadal cieszą się ogromną popularnością.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *